Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z życia szkoły :. .2008/2009

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2008/2009

  1. List Małopolskiego Kuratora Oświaty z okazji zakończenia roku szkolnego 2008/2009
  2. Wycieczka na ranczo "Pasja" w Brzesku
  3. Wycieczka do Ojcowa
  4. DZIEŃ RODZINY
  5. Festiwal dziecięcy - Święto Przedszkolaków
  6. Dzień Matki
  7. Spotkanie z Księdzem Biskupem Ordynariuszem
  8. Projekt "Mieć wyobraźnię miłosierdzia"
  9. Wycieczka do Zalipia
  10. IV rocznica śmierci Jana Pawła II
  11. Spotkanie z Ratownikiem Medycznym
  12. Drama w wersji multimedialnej
  13. SZUKAMY WIOSNY
  14. ZABAWA KARNAWAŁOWA
  15. Grupa kolędnicza "Z turoniem" z Olszyn
  16. Szczodroki z Olszyn
  17. Dzień Babci i Dziadka
  18. Kwesta na rzecz WOŚP
  19. OPŁATEK SZKOLNY
  20. W TROSCE O NAJMŁODSZYCH
  21. Konkurs "Choinkowa Bombka"
  22. Konkurs dla młodzieży klas gimnazjalnych o Zbigniewie Herbercie
  23. Misie w bibliotece szkolnej !
  24. Uroczystość w Dąbrach
  25. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
  26. JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI
  27. AKADEMIA "WRZESIEŃ '39"

List Małopolskiego Kuratora Oświaty z okazji zakończenia roku szkolnego 2008/2009

Szanowni Państwo
Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych
Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie
Pracownicy i Przyjaciele Małopolskiej Oświaty!
   Minął kolejny rok Waszej wytężonej pracy, rok sukcesów i trudności, nowych wyzwań i zmian, rok wielu cennych inicjatyw i twórczych działań dla dobra edukacji w Małopolsce. Koniec roku szkolnego jest dla mnie okazją, by wszystkim Państwu podziękować za rzetelność i wytrwałość, za serce i zaangażowanie, za solidną, sumienną pracę.
   Dziękuję Wam, Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy, za to, że mimo różnych trudności ubogacacie młode pokolenie Polaków swoją mądrością, przekazując im nie tylko określone umiejętności i zasób wiedzy, ale także wrażliwość na nieprzemijające wartości dobra, prawdy i piękna, solidarności i społecznego zaangażowania. Dziękuję Wam, że wiernie stoicie na straży tych wartości i z wielką troską podejmujecie odpowiedzialność za przyszłość naszej Ojczyzny i regionu.
   Wam, Drodzy Rodzice, dziękuję za to, że podejmujecie trud współpracy ze szkołą dla dobra Waszych dzieci; za Wasze zaangażowanie i troskę o harmonijny rozwój - emocjonalny, intelektualny i społeczny - młodego pokolenia, ale również za to, że dla wielu młodych ludzi stanowicie wspaniały wzór do naśladowania na co dzień. Jestem głęboko przekonany, że Wasz trud wychowawczy zaowocuje piękną i pomyślną przyszłością Waszych dzieci, a dzięki temu - także dobrem wspólnym całego społeczeństwa.
   Drodzy Uczniowie! Jestem pełen podziwu dla Waszej otwartości na nowe wyzwania, ciekawości świata i młodzieńczego entuzjazmu, który każe nam wychodzić poza rutynę codziennych zajęć i mobilizuje do wysiłku. Dziękuję Wam za to, że nie wahacie się postawić na naukę i rozumiecie, że Wasza przyszłość zależy od tego, czy dobrze wykorzystacie szanse, które stawia przed Wami szkoła. Dzielę z Wami radość ze wspaniałych sukcesów. Głęboką satysfakcją napawają mnie Wasze osiągnięcia.
   Wszystkim Państwu życzę radosnych i bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, tak bardzo zasłużonego po trudach szkolnej codzienności. Obyście w nowym roku szkolnym wrócili z nowym zapasem sił i zapału do podjęcia nowych zadań, realizacji marzeń i planów.

Zobacz: zdjęcia z zakończenia roku szk. 2008/2009 w ZSP w Olszynach

Z poważaniem
Małopolski Kurator Oświaty
Artur Dzigański

do góry


Wycieczka na ranczo "Pasja" w Brzesku

   8 czerwca 2009 r. najmłodsi uczniowie szkoły z klas I-III brali udział w wycieczce na ranczo "Pasja" w Brzesku. Organizatorzy przygotowali tu dla dzieci wiele atrakcji min.: suchy basen, trampolinę, dmuchańce, przejażdżkę na konikach, jazdę na quadach, wspinaczkę z pełnym ekwipunkiem alpinistycznym, tunel do czołgania oraz tor łucznicy.
Wszystkie zabawy i atrakcje prowadzone były przez instruktorów i animatorów, tak że dzieci uczestniczące w programie były pod stałą opieką. Dodatkowo nad bezpieczeństwem czuwał ratownik medyczny. W czasie pobytu dzieci otrzymały kiełbaskę z grilla i gorącą herbatę.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy

do góry


Wycieczka do Ojcowa

   26 maja 2009 r. uczniowie kl. IV-VI wzięli udział w wycieczce do Ojcowa leżącego na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. W trakcie wycieczki uczniowie zwiedzili:
  • dziedziniec zamku w Pieskowej Skale - okaz architektury renesansowej,
  • ciekawe formy skalne zbudowane z tradycyjnych wapieni jak: Maczuga Herkulesa, która zachwyca swoim pięknem i okazałością, kształtem przypomina broń mitycznego siłacza, Igłę Deotymy, Bramę Krakowską - skała, w której woda wyżłobiła szeroką na kilka metrów szczelinę,
  • źródełko miłości nazwane tak dlatego, że woda tryska z wyrytego w kamieniu serca
  • dwie jaskinie: Łokietka i Nietoperzową.
   Dzieci powróciły z wycieczki rozśpiewane i zadowolone.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy

do góry


DZIEŃ RODZINY

31 maja 2009r. świętowaliśmy po raz trzeci w tradycji naszej szkoły Dzień Mamy, Taty i Dzień Dziecka, który obchodzimy pod wspólnym tytułem jako Dzień Rodziny.
Mimo niesprzyjającej pogody impreza cieszyła się dużym powodzeniem i wiele rodzin uczestniczyło w programie przygotowanym przez uczniów i nauczycieli.
Na początku obejrzeliśmy dwa przedstawienia: "Rodzina na dobre i na złe" w wykonaniu kl. IV i V oraz "Gimnastyka w rodzinie", które przygotowała kl. I.
Przedszkolaki zaśpiewały dla swoich rodziców kilka piosenek, a klasy drugie i trzecia przygotowały pokaz tańców.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły brali udział w "Mini-szansie na sukces" i zaprezentowali wybrane przez siebie piosenki. I miejsce i główną nagrodę jury przyznało Oli Walaszek z kl. I, która zaśpiewała piosenkę "Nie daj się". Wyróżnienie otrzymali Kacper Brzęczek i Karolina Niziołek.
Na zakończenie wysłuchaliśmy występów finalistów konkursu "Poezji i prozy dziecięcej". Po programie artystycznym wszyscy bawili się przy muzyce i zabawach prowadzonych przez wodzireja.
Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, gdzie można było wygrać cenne nagrody.
Chętni mieli możliwość obejrzenia czynności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy i mogli poćwiczyć masaż serca, sztuczne oddychanie oraz ułożenie w bezpiecznej pozycji.
W tym roku w naszej szkole realizowany jest projekt "Mieć wyobraźnię Miłosierdzia" w ramach którego zorganizowany został ciasteczkowy kram. Zebrane pieniążki przekazano na wycieczkę dla dzieci niepełnosprawnych.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas, za miłą atmosferę i zapraszamy na następne spotkanie za rok!

Zobacz: zdjęcia

Samorząd Uczniowski

do góry


Festiwal dziecięcy - Święto Przedszkolaków

   1.06.2009 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wyjechały na wycieczkę do Rzepiennika Strzyżewskiego na "Festiwal dziecięcy - Święto Przedszkolaków". W festiwalu uczestniczyły wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z całej gminy. Dzieci przedstawiły krótki program artystyczny i oglądnęły występy innych dzieci. Po prezentacji dzieci bawiły się z klaunem, który pokazywał różne sztuczki i bawił się z dziećmi przy wesołej muzyce.
   W międzyczasie dzieci bawiły się na dmuchanych zamkach, poznawały kolegów z innych przedszkoli, częstowały się watą cukrową, słodyczami i brały udział w loterii fantowej. Rozstrzygnięty został również konkurs pt. "Moje przedszkole" za które dzieci otrzymały nagrody i wyróżnienia. W czasie imprezy panowała miła i serdeczna atmosfera. Wszystkie dzieci wróciły zadowolone i uśmiechnięte. Jeszcze długo będą pamiętać i wspominać wesołą zabawę w Dniu Dziecka.

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie

do góry


Dzień Matki

   22 maja 2009 r. w oddziale przedszkolnym odbyła się uroczystość zorganizowana z okazji Dnia Matki połączona z uroczystym otwarciem placu zabaw.
   Dzieci w odświętnych strojach powitały swoje Mamy, a potem przedstawiły wcześniej przygotowany program artystyczny: recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły "Krakowiaka i Grozika", złożyły mamusiom życzenia i wręczyły upominki. Po skończonych występach zaprosiły Mamy na herbatę i ciasto.
   Mamusie ze wzruszeniem przyglądały się występom swoich dzieci.
Następnie wszyscy udali się na plac zabaw gdzie Pan Dyrektor mgr inż. Stanisław Kozioł uroczyście przeciął wstęgę pozwalając na pełne korzystanie ze znajdującego się tam sprzętu. Zwrócił się do dzieci, aby podczas zabaw bezpiecznie korzystały z przyrządów, wesoło i zgodnie się bawiły i nie niszczyły sprzętu znajdującego się na placu zabaw.
   Dzieci uczestniczyły w różnych konkursach, a zwycięzcy byli nagradzani słodyczami i oklaskami.
   Ten dzień dzieci spędziły przyjemnie i wesoło i na pewno długo zostanie w ich pamięci.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk
mgr Barbara Wójcik

do góry


Spotkanie z Księdzem Biskupem Ordynariuszem

   W dniach 16 - 17 maja 2009 roku miała miejsce w naszej parafii wizytacja Księdza Biskupa Ordynariusza Wiktora Skworca. Przy tej okazji ksiądz biskup w sobotę 16 maja odwiedził naszą szkołę i o godzinie 10:30 spotkał się z nauczycielami.

Zobacz: zdjęcia

Dyrektor ZSP w Olszynach mgr inż. S. Kozioł

do góry


Projekt "Mieć wyobraźnię miłosierdzia"

"BŁOGOSŁAWIENI MIŁOSIERNI
ALBOWIEM ONI
MIŁOSIERDZIA DOSTĄPIĄ"

   W roku 2009 uczniowie Gimnazjum w Olszynach przystąpili do realizacji projektu "Mieć wyobraźnię miłosierdzia", będącego odpowiedzią na apel Ojca Świętego Jana Pawła II - "Byśmy dawali świadectwo miłosierdzia".
   Pierwszym zadaniem jakie zostało zrealizowane w ramach projektu było spotkane integracyjne "Z Wielkanocnym Barankiem" dla dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych z naszej miejscowości oraz ze stowarzyszenia "Nadzieja" w Tuchowie. Spotkanie odbyło się 25.04.2009 r. i rozpoczęło się Mszą Świętą odprawioną w naszym kościele przez ks. Dariusza Nawalańca. Dzieci niepełnosprawne oraz wolontariusze czynnie uczestniczyli w Eucharystii. Po Mszy Św. wszyscy zaproszeni goście udali się do szkoły, gdzie czekał na nich poczęstunek oraz wiele atrakcji i niespodzianek.
Młodzież naszej szkoły przygotowująca się do pracy w wolontariacie włożyła dużo pracy i serca w przygotowanie tego spotkania.
Bardzo pomagali nauczyciele naszej szkoły oraz obsługa, którzy poświęcili swój czas, wsparli nas również finansowo. Bardzo serdecznie im za to dziękujemy.
   Spotkanie takie odbyło się w naszej szkole po raz pierwszy i myślę, że było wielką lekcją miłosierdzia dla wszystkich, zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych, która zaowocuje chęcią niesienia pomocy ludziom potrzebującym.

Wszystkim, którzy okazali nam przychylność i serce oraz wsparcie materialne bardzo serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy Panu Dyrektorowi naszej szkoły, Pani Dyrektor, Nauczycielom, Obsłudze, Rodzicom, Młodzieży oraz wszystkim Sponsorom.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy

do góry


Wycieczka do Zalipia

   W dniu 26 marca 2009 r. odbyła się wycieczka do Zalipia. Uczestniczyli w niej chętni uczniowie z kl. I-III wraz z wychowawcami i innymi nauczycielami.
   Zalipie to malownicza wieś położona na Powiślu Dąbrowskim, której osobliwością jest pielęgnowany z pokolenia na pokolenie zwyczaj malowania domów i wnętrz mieszkalnych w oryginalne motywy kwiatowe.
   W trakcie wycieczki uczniowie zwiedzili Dom Malarek, w którym oglądnęli ekspozycję sztuki ludowej oraz bogato zdobioną ceramikę. Ponadto uczestniczyli w zajęciach warsztatowych-malowania pisanek i ozdabiania wielkanocnych palm.
   W zagrodzie Felicji Curyłowej (Filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie) uczniowie mogli podziwiać prace zalipiańskich artystek oraz wyposażenie starej wiejskiej chaty. Zwiedzili także zabytkową kuźnię liczącą ponad 100 lat.
Po zakupie symbolicznych pamiątek zadowoleni uczniowie powrócili do domu.

Zobacz: zdjęcia

do góry


IV rocznica śmierci Jana Pawła II

   2 kwietnia 2009 r. w czwartą rocznicę śmierci Wielkiego Polaka - Jana Pawła II uczniowie naszej szkoły uczcili tę pamiętną datę uroczystą akademią.
Wysłuchaliśmy wspomnień o Ojcu Świętym, słów, które On do nas kierował, wierszy oraz piosenek.
Ojciec Święty był wielką osobowością, kształtował nasze charaktery, wpływał na losy świata, a jednocześnie był taki bliski, przyjacielski, taki bezpośredni, żartował z nami, płakał. Nie wstydził się swojej ludzkiej słabości.
To dla nas wielkie wyróżnienie i szczęście, że mogliśmy na swojej drodze spotkać tak Wspaniałego CZŁOWIEKA.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Mężyk

do góry


Spotkanie z Ratownikiem Medycznym

   W dniu 18 III 2009 r. w naszej szkole gościliśmy Ratownika Medycznego. Wszystkim dzieciom z klas I-III oraz IV-VI przekazał On podstawowe informacje na temat zachowania się w miejscu wypadku oraz czynności jakie każdy niezależnie od wieku powinien wykonać. Wszyscy uczyli się jak wzywać pomoc, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz jak wykonać masaż serca. Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Bardzo dziękujemy Panu Ratownikowi.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Mężyk

do góry


Drama w wersji multimedialnej

   Jak co roku, poprosiłam uczniów pierwszej klasy gimnazjum o przygotowanie klasowej inscenizacji II cz. "Dziadów" A. Mickiewicza. Tym razem jednak nasze poczynania teatralne wykroczyły poza samą inscenizacją. Uczniowie przygotowali (wzorem lat poprzednich) przedstawienie teatralne, które zaprezentowali na forum klasy. Na tym jednak nie koniec. Spektakl ten został zarejestrowany w formie krótkiego filmu i stał się doskonałym materiałem do wykorzystania na lekcji języka polskiego. Współczesną zmorą polonistów są zasoby literackie dostępne w Internecie, masowo wykorzystywane przez uczniów. Bezkrytyczne kopiowanie wypracowań z Internetu, powoduje, że uczniowie mają coraz większe trudności z tworzeniem własnych tekstów.
Materiał filmowy, jaki przygotowaliśmy na lekcji, posłużył nam za temat samodzielnej pracy pisemnej, w tym przypadku recenzji - wykonanego i obejrzanego - przedstawienia. Taki dobór materiału, całkowicie wyklucza niesamodzielność pracy ucznia oraz uczy krytycznej oceny własnych działań.
   W przygotowanych przeze mnie zajęciach uczeń wystąpił nie tylko jako odbiorca literatury, ale także jako twórca dzieła kultury, widz i krytyk.

mgr Bożena Brzęczek

do góry


SZUKAMY WIOSNY

   Wiosna nadchodzi powoli. Najpierw jest przedwiośnie, czyli okres poprzedzający wiosnę. Dzień staje się coraz dłuższy. Warto obserwować, jak następują zmiany w przyrodzie.
Drzewa były jeszcze nagie i szare, w cieniu leżał brudny, topniejący śnieg, a na polach widać było zieloną trawę. Uczniowie klasy IIa i IIb wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę po najbliższej okolicy w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Ogromną radość sprawił dzieciom śpiew skowronka ukrytego pomiędzy gałęziami drzewa, oraz widok stukającego dzięcioła. Idąc dalej zobaczyli na wierzbie kwitnące bazie. Spod śniegu wychylały się białe przebiśniegi, a w miejscach słonecznych pojawiły się stokrotki i podbiał. Z wycieczki uczniowie wrócili zadowoleni, że udało im się odnaleźć pierwsze oznaki wiosny. Do klasy przyniosły pięknie kwitnące bazie, którymi przyozdobiły kącik przyrody.

Zobacz: zdjęcia

KI. IIa - mgr Jolanta Wójcik
KI. IIb - mgr Halina Duran

do góry


ZABAWA KARNAWAŁOWA

   7 lutego 2009 r. uczniowie klas 0-III oddali się karnawałowym szaleństwom. Rytmiczna muzyka i energiczny wodzirej sprzyjały dobrej i aktywnej zabawie. Początek zabawy rozpoczął się tradycyjnie jak każdy bal od poloneza. Większość uczniów tego dnia nie chciała być sobą. Bawiły się wróżki, księżniczki i piraci. Wodzirej nie dawał wytchnienia bawiącym, na parkiecie królowały: pląsy, korowody i konkursy. W przerwie uczniowie udali się do klas, a tam czekały na nich smakołyki przygotowane przez rodziców. Po zakończonej zabawie zadowoleni i uśmiechnięci uczniowie powrócili do domów. Ten bal na długo pozostanie w ich pamięci.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawcy klas 0-III

do góry


Grupa kolędnicza "Z turoniem" z Olszyn

   Z turoniem w Olszynach chodzili dawnej młodzi parobkowie przynosząc do domu wróżbę szczęśliwego lata i sporo radości, bo z założenia była to jedna z najbardziej rozbrykanych grup kolędniczych.
   Chłopcy z turoniem najchętniej odwiedzali domy, w których mogli spodziewać się młodych panien, z którymi mogli bezkarnie pożartować i poflirtować.
   W tym roku w Olszynach, Rzepienniku Strzyżewskim, Rzepienniku Suchym i Turzy kolędowali chłopcy z gimnazjum w Olszynach, którzy kilka lat temu jako małe szczodroczki "winszowali" na przeglądach w Lipnicy zdobywając Lipnicką gwiazdę. W tym roku występ w Lipnicy był bardzo udany, choć nie przyniósł wysokiej lokaty, to został uhonorowany i wyróżniony nagrodą pieniężną, którą zespół przeznaczył na wycieczkę do Krakowa.
   Swoje kolędowanie grupa "Z turoniem", podobnie jak "Szczodroki" zakończyła występem na zebraniu rodziców w swojej szkole 12 lutego br.

Dyrektor ZSP w Olszynach

do góry


Szczodroki z Olszyn

   Szczodroki to małe bocheneczki chleba dawno temu specjalnie pieczone przez gospodynie dla dzieci przychodzących z noworocznymi życzeniami.
   To od nich wzięła nazwę dziecięca grupa kolędnicza, która zgodnie z starodawnym zwyczajem kolęduje tylko w jeden dzień - w dzień Nowego Roku, przynosząc do domu szczęście na całe nadchodzące lato.
   Szczodroki z Olszyn to najmłodsza grupa kolędnicza, która wzięła udział w XXVII Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych O LIPNICKĄ GWIAZDĘ w Lipnicy Murowanej w dniu 25 stycznia br. zdobywając drugą nagrodę i nominację na XII Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE w Podegrodziu, gdzie występem w dniu 31 stycznia zdobyła również II miejsce.

Szczodroki z Olszyn

Na zdjęciu powyżej od lewej: Szymon Salabura, Hubert Brzęczek, Piotr Wszołek, Kacper Brzęczek, Dawid Brudzisz

Dyrektor ZSP w Olszynach

do góry


Dzień Babci i Dziadka

   W dniu 23 stycznia o 13.00 w naszej szkole klasa IV zorganizowała spotkanie swoich Kochanych Babć i Dziadków z okazji ich święta. Wszystko zaczęło się od krótkiego montażu słowno-muzycznego przygotowanego specjalnie na tę okazję. Kulminacyjnym momentem było odśpiewanie 'Sto lat...' i wręczenie upominków. Poczęstunek dla gości był okazją do dzielenia się wrażeniami z uroczystości. Wszyscy zaproszeni byli pełni uznania dla swoich wnucząt.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy IV
mgr Jolanta Lenard

do góry


Kwesta na rzecz WOŚP

   11 stycznia 2009 r. w ramach XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i ZHP kwestowali na terenie naszej miejscowości. Mieszkańcy Olszyn po raz kolejny okazali się hojni i nie żałowali datków, które w tym roku przeznaczone były na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób nowotworowych u dzieci. Kwestujący zebrali w sumie 1353,05 zł oraz 0,50 euro. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Zobacz: zdjęcia

mgr Katarzyna Bąk (opiekun ZHP)
mgr Marta Janik (opiekun SU)

do góry


OPŁATEK SZKOLNY

   19 grudnia w naszej szkole odbyło się wspólne "Spotkanie Opłatkowe" w którym uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie naszego Zespołu Szkół. Spotkanie zostało uświetnione występem artystycznym przygotowanym przez kl. III sp. Po wspólnej modlitwie, czytaniu Pisma Świętego i śpiewaniu kolęd wszyscy łamali się opłatkiem i składali sobie świąteczne życzenia.
   Pan Dyrektor wręczył również zwycięzcą konkursu szkolnego "Choinkowa Bombka" miłe upominki.
   Rok 2008 zakończyliśmy w miłej, świątecznej atmosferze.

Zobacz: zdjęcia

do góry


W TROSCE O NAJMŁODSZYCH

   W grudniu dla najmłodszych dzieci naszej szkoły zostało zakupione nowe wyposażenie placu zabaw. Podstawowym jego elementem jest zestaw "Danusia", który zawiera pomost z daszkiem, zjeżdżalnię, trapy pochyłe z wejściem schodkowym, trap do wspinania z liną, mostek wiszący, drabinki poziome, ścianę do wspinania z łańcuchami.
   Drugim atrakcyjnym elementem wyposażenia jest duży drewniany pociąg z kolorową lokomotywą.
   Zakupione również zostały dwie huśtawki typu "ważka", huśtawka łańcuchowa, dwie huśtawki "sprężynowce" oraz piaskownica. Zamontowana tablica ułatwi nauczycielom prowadzenie zajęć poza salą lekcyjną.
   Wszystkie urządzenia zostały wykonane z drewna i posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
   Całe wyposażenie placu zabaw jest już zamontowane, a dzieci z niecierpliwością czekają na lepszą pogodę, aby je wypróbować.

Zobacz: zdjęcia

Dyrektor szkoły
mgr inż. Stanisław Kozioł

do góry


Konkurs "Choinkowa Bombka"

   Tradycyjnie - jak co roku - w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs świąteczny. W tym roku był to konkurs "Choinkowa Bombka". Miał on na celu inspirowanie twórczych działań uczniów, uwrażliwianie ich na estetykę, kulturę. Prace mogły być wykonane dowolną techniką, mogły mieć dowolny kształt i wielkość.
   Do konkursu zgłoszonych zostało 35 bombek. Należy przyznać, że uczniowie wykazali się pomysłowością i oryginalnością.
   Komisja konkursowa biorąc pod uwagę przede wszystkim walory artystyczne pracy, indywidualne podejście do tematu, oryginalność oraz estetykę wyłoniła zwycięzców:

I miejsce - Mateusz Rąpała kl. III II miejsce - Urszula Wójcik kl. III III miejsce - Karolina Niziołek kl. I

    Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym Gratulujemy!

Zobacz: zdjęcia

Opiekun SU

do góry


Konkurs dla młodzieży klas gimnazjalnych
o Zbigniewie Herbercie

   W dziesiątą rocznicę śmierci poety Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych pisarzy naszych czasów, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił oddać hołd artyście, który twórczo nawiązując do wielkiej tradycji europejskiej kultury, wzbogacił ją i wzmocnił i ustanowił rok 2008 rokiem Zbigniewa Herberta. W przyjętej przez posłów uchwale napisano między innymi, że Zbigniew Herbert jako człowiek odważny i niezależny, wyrażał w swej poezji umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. W uchwale podkreślono też, że Herbert wprowadził do polszczyzny formułę - przykazanie "Bądź wierny- idź".
   W związku z Rokiem Herberta w dniach 17-19 listopada 2008 roku naszej szkole przeprowadzony został konkurs dla młodzieży klas gimnazjalnych o Zbigniewie Herbercie. Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszej części uczestnicy zmagali się z testem o życiu i twórczości pisarza, w drugiej natomiast do napisania był esej interpretacyjny jednego z wierszy poety. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpiło po części ustnej, gdzie odpowiadano na wylosowane pytania.
   Zwycięzcami konkursu zostały trzy uczennice klasy II gimnazjum: Monika Gogola, Justyna Rąpała i Monika Starzyk. Osoby te zostały zgłoszone do Małopolskiego Konkursu - "Życie i twórczość Zbigniewa Herberta" organizowanego przez Miejski Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie.

mgr Bożena Brzęczek

mgr Bożena Wójcik

do góry


Misie w bibliotece szkolnej !

   25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku po raz pierwszy obchodzony jest w naszej szkole. Ustanowiono go na cześć pierwszego pluszaka, który w 2002 roku obchodził setną rocznicę urodzin.

    Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu małego niedźwiadka. Historia ta została uwieczniona na rysunku, który ukazał się w jednej z waszyngtońskich gazet. Kiedy obrazek ten obejrzał pewien właściciel sklepu z zabawkami wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć jak się będą sprzedawać. Jak można się domyślać misie sprzedawały się znakomicie. Za zgodą prezydenta pierwszy pluszowy miś dostał swoje imię - Teddy (od imienia prezydenta: Theodore'a).

    W związku z obchodami Dnia Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej zorganizowana została ekspozycja pluszowych misiów przyniesionych przez dzieci kl. I - III. Przygotowano także wystawkę pod hasłem "Misiowe lekturki", gdzie zaprezentowano książki, których głównym bohaterem jest miś.
W kl. I - III zorganizowano konkurs plastyczny na "Najsympatyczniejszego misia" i w ten sposób powstała piękna wystawa prac.

Zwycięzcami konkursu plastycznego zostali:
Hubert Brzęczek kl. I,
Ewelina Żyrkowska kl. IIa,
Maciej Bąk kl. IIb,
Justyna Żyrkowska kl. III
Wyróżniono także prace:
Weroniki Dziuban kl. IIa,
Michała Ryndaka kl. IIa,
Izabeli Ryndak kl. IIb,
Weroniki Niziołek kl. IIb,
Łucji Wszołek kl. IIb,
Justyny Rąpały kl. III.
   Uczniowie kl. 0 - III zostali zaproszeni do biblioteki w celu obejrzenia wystawy, poznania historii pluszowego misia oraz wysłuchania wiersza i piosenki o misiu. Każda klasa wysłuchała krótkiej bajki m.in. "Złotowłosa i trzy niedźwiadki", "Miś Płaczek", "Opowieści misia Tulisia" oraz oglądnęła film pt."Miś Uszatek".

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Wójcik

do góry


Uroczystość w Dąbrach

   19 października przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystości patriotycznej w Dąbrach, zorganizowanej w 64 rocznicę śmierci partyzantów z plutonu Regina II 16 Pułku Piechoty AK. Szkołę reprezentowali harcerze oraz przedstawiciele SU. W trakcie mszy polowej harcerze pełnili wartę przy grobach poległych partyzantów. Po nabożeństwie złożony został wieniec przy pomniku upamiętniającym to tragiczne wydarzenie. Uczniowie naszej szkoły, corocznie biorąc udział w uroczystości, czczą pamięć poległych za ojczyznę rodaków.

Zobacz: zdjęcia

mgr Katarzyna Bąk (opiekun drużyny ZHP)
mgr Halina Duran (opiekun SU)

do góry


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

   Dnia 13.X.2008 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, uroczystość tą miała zaszczyt przygotowywać kl. V. Część artystyczna akademii sprawiła sporo radości nauczycielom i uczniom. Karolina Olkiewicz i Dawid Mikrut po zakończonej uroczystości wręczyli Państwu dyrektorom naszego Zespołu Szkół kwiaty, a pozostali uczniowie kl. V drobne upominki gronu pedagogicznemu.

   Po akademii Pan dyrektor przeczytał zebranym list wójta naszej gminy skierowany do nauczycieli z okazji ich święta, a następnie wręczył wyróżnionym nauczycielom tzw. Nagrody Dyrektora Szkoły, za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

   Uczniów ucieszył fakt, iż dzień 14.X.2008 będzie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych ;)

Wych. kl. V mgr Marcin Bąk

do góry


JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI

   W dniu 7.X.2008 w Zespole Szkół Publicznych w Olszynach odbyła się uroczystość pasowania na uczniów kl. I z udziałem rodziców, uczniów kl. I-VI oraz Grona Pedagogicznego. Do uroczystości klasa I przygotowywała się poprzez ćwiczenia recytacji wierszy oraz naukę piosenek. W dniu pasowania wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani, starali się jak najładniej zaprezentować. Po części artystycznej klasa I została powitana przez uczniów klas II, którzy wraz z wych. przygotowali dla pierwszaków prezenty.
Pan dyr. dokonał aktu pasowania symbolicznym ołówkiem. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po czym wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez "Trójkę klasową" Wszyscy czuli się bardzo szczęśliwi w tym, tak uroczystym dniu.
   Za wkład pracy włożony w przygotowanie poczęstunku Rodzicom z "Klasowej Trójki" składam serdeczne podziękowanie.

Zobacz: zdjęcia

Wych. kl. mgr Barbara Bąk

do góry


AKADEMIA "WRZESIEŃ '39"

   17 września 2008 r. w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel upamiętniający tragiczne wydarzenia z września 1939 r. Akademię przygotowali uczniowie klasy II Gim. i VI SP.
   Padające na wstępie słowa "Był taki wrzesień!" i dekoracja ukazująca obraz zniszczonej Polski, wprowadziły nas w klimat tamtych wydarzeń.
   Przypomniane zostały najważniejsze fakty z okresu II wojny światowej. Recytowane utwory poetyckie wzbudziły w słuchaczach zadumę nad losem tysięcy polskich żołnierzy poległych w okresie wojennej pożogi. I pytania "Czy należy przekreślić, wyrzucić z pamięci sześć wojennych lat?"; "Czy należy myśleć tylko o dniu dzisiejszym i jutrzejszym?..." Na zakończenie padają radosne słowa: "Jest taki wrzesień!", wrzesień w którym możemy bez lęku przystąpić do nowych zadań w kolejnym roku szkolnym.

Wych. kl. II mgr Marta Janik

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk